Rozhovor s

MUDr. Gabrielem Šlárkem

PLASTICKÁ CHIRURGIE JE PRO MĚ FORMA UMĚNÍ

Ve svém volném čase tesá sochy. Pak oblékne lékařský plášť a pomáhá lidem k jejich vysněné figuře. S plastickým chirurgem Gabrielem Šlárkem jsem si povídala o trendu formování postavy metodou body contouring i novinkách v plastické chirurgii.

Co jste si zamiloval dřív? Sochařinu nebo plastickou chirurgii?
Sochařinu. Už jako dvanáctiletý kluk jsem miloval výtvarné umění a měl jsem o něm nespočet knížek. Chtěl jsem jít na uměleckou vysokou školu, ale tady zasáhli moji rodiče a řekli, ať jdu na medicínu. A tak jsem si v té medicíně vybral to, co bylo nejblíže mému koníčku – plastickou chirurgii.

Berete si ze svého koníčku inspiraci?
Určitě. Já se na to dívám jako formu umění. I v té sochařině je několik postupů, stejně jako při operacích. Když děláte něco z plastelíny nebo hlíny, tak vlastně přidáváte objem, a je to podobné, jako když přidáváte ženě prsa nebo boky či zadek. Pak máte kámen, z kterého ubíráte, a to je zase velmi podobné tomu, když má někdo více tuku, prostě ho potřebujete dát pryč. Je to kreativní a různorodá práce. Přichází za mnou mnoho klientů, kteří mají nějakou představu o tom, jak chtějí vypadat, ale velké procento z nich vlastně přesně neví. Přicházejí
s malou duší, touhou něco změnit
a očekávají nejlepší výsledky.

PRAGUE AESTHETIC
CLINICSE ROZRŮSTÁ

NOVÁ POBOČKA KLINIKY SE OTEVÍRÁ V KUVAJTU. ZAKLADATEL KLINIKY MUDR. ALI AMIRI ZDE BUDE KAŽDÝ TÝDEN V MĚSÍCI JAKO HLAVNÍ LÉKAŘ POMÁHAT OBJEDNANÝM PACIENTŮM. „BUDE TO MEZINÁRODNÍ KLIENTELA
A JÁ SE MOC TĚŠÍM. NEJENOM, ŽE JSOU VÍCE NÁROČNÍ A VNÍMAJÍ

BOLEST CITLIVĚJI NEŽ MY, ALE TAKÉ KVŮLI JINÉMU POČASÍ A SLUNCI MAJÍ ROZDÍLNÉ KOŽNÍ PROBLÉMY, TAKŽE VYUŽIJEME NOVÉ PŘÍSTROJE
A PRODUKTY.“

A co vás nejvíce baví? Jaký druh operace?
Momentálně to je určitě formování postavy, body contouring. To mě poslední roky velmi profesně naplňuje. Nedělám pouze tento druh zákroku, ale určitě mě nejvíce baví. Rád lidem pomáhám k vysněné figuře. Zrovna včera jsem tu měl klientku, která měla postavu ve tvaru jablka a odcházela s křivkami Kim Kardashian. Objímala mě, že takový výsledek absolutně nečekala.

Nebolí to?
Nebolí. A to díky novinkám, které v plastické chirurgii máme. Není to ani tak o nových přístrojích jako o nových metodách. Plno lidí chce slyšet, že vyvinuli stroj, který nás omladí o dvacet let, to je ale blbost, takový neexistuje. Já vidím novinky hlavně ve věcech, jako jsou zlepšování bezpečnosti při operacích a po nich, snižování bolesti a podobně. Klienta nezajímá, co se děje při operaci. On chce, aby ten výsledek byl perfektní a aby ho to nebolelo. To jsou totiž věci, kterých se bojí.

Takže na snížení bolesti vyvinuli lepší analgetika?
Tím to úplně není. Analgetika máme na trhu desítky let, ale jde o nové chirurgické postupy. To, jak se operovalo kdysi a jak se operuje dnes, je nepopsatelný rozdíl. Já nerad kritizuji ostatní lékaře, ale většina z nich operuje zastaralými chirurgickými postupy. Přitom to není vůbec potřeba, naopak. Vše se zásadně posunulo. Díky novým postupům při operacích jsou vědecky i statisticky prokázané lepší výsledky, menší bolesti a rizika nebo třeba kratší rekonvalescence.

Proč myslíte, že se operuje zastaralými postupy? Lékaři se nechtějí průběžně vzdělávat?
Těžko říct, čím to je. Nicméně sám ze své zkušenosti vím, že soukromé workshopy, semináře nebo jiná forma vzdělávání stojí dost peněz, času i energie. Plastický chirurg vlastně není jen umělec a lékař, ale musí být trochu i byznysman.

To chápu, že ne všichni jsou…
A ještě by měl být vlastně marketér, musí být empatický a také skvělý v komunikaci s klienty. Dobrý plastický lékař musí splňovat opravdu širokou škálu dovedností. Když se podívám, co spojuje nejlepší plastické chirurgy na světě, je to asi jejich nespokojenost s výsledkem. Oni každý den hledají způsoby, jak by mohli něco vylepšit, neustále se posouvají. Je jedno, na jaké světové úrovni jste, pokaždé je prostor ke zlepšení.

Jaké vnímáte trendy v plastické chirurgii u žen a u mužů?
U obou pohlaví máme takové evergreeny, které se dělají pořád dokola. U žen to jsou klasicky úpravy prsou, abdominoplastiky po porodu či nějaké plastiky nosu. Čím dál tím více žádanou službou je dle mého teď právě body contouring, kdy ženám můžeme pomoct k vysněné postavě. U mužů bych jako evergreen nazval asi úpravy penisu a trendem jsou úpravy tváře. Muži se začali více zajímat o svou pleť, uvědomili si, že také stárnou, takže s plastikou obličeje se setkávám často. A pak také samozřejmě i body contouring, kdy z obézního ajťáka dokážeme udělat Adónise s vypracovaným břichem. Je ale důležité zmínit, že trendy se liší u nás v Evropě a ve světě, vždy záleží na tom, co se zrovna propaguje a jaká je poptávka.

Když se zastavím u toho vypracovaného břicha. Není lepší jít cvičit?
Určitě je vždy lepší cvičit, to bez debaty. Ale uvědomte si, že například i muži mají prsa, kterých se chtějí zbavit. A prsní žlázu nevycvičíte. Každý z nás se narodí s jinou genetickou predispozicí na postavu. Samozřejmě můžete cvičit celý život, ale nemusí se vám podařit mít figuru přesně podle představ, jednoduše ne všichni máme takový genetický základ. Například si srovnejte hubeného a vysokého člověka s někým, kdo je statný a je předurčený pro házení koulí. Mám několik klientek, které přišly na formování postavy po několikátém porodu, protože měly konečně čas samy na sebe a chtěly vypadat dobře. Také mám klientky třeba s menopauzou, kdy je pro ně hubnutí složitější, další klienti mají problémy v rodině… Je opravdu plno důvodů, proč lidé na body contouring chodí. A musím říct, že po operaci vidím změnu i v jejich chování. Hodně lidí o sebe pak více dbá, chodí cvičit, lépe jí.

Je to pro ně nový začátek…
Ano, přesně tak. Více se snaží a zajímají se o své tělo. Chtějí si jednoduše tenhle stav udržovat a konečně je jim v jejich těle příjemně.

A jak to máte se sportem vy? Co rád děláte kromě sochaření?
Mám moc rád horské sporty. Žiji totiž ve Vysokých Tatrách, takže se věnuji horolezectví a skialpinismu. Plno lidí by řeklo, že je to úplně jiný svět než sochařina a plastická chirurgie, ale podle mě se to velmi hezky doplňuje. Z hlediska vytrvalosti, preciznosti a trpělivosti je to naprosto skvělé, což jsou vlastnosti, které potřebuji k vytváření soch i na operačním sále.

ADRESA:

Višňová 1957/25, Praha 4