Plastická chirurgie

Zmenšení prsou (Redukční mammaplastika)

Zmenšení objemu prsou se volí většinou z estetických nebo zdravotních důvodů. Při snížení hmotnosti prsou tak dochází také k odstranění dalších obtíží - bolestí hlavy, bolesti zad a krční páteře a otoků dolních končetin. 

Často se současně se zmenšením prsů provádí také jejich modelace - v tomto případě přistupujeme k tzv. redukční mammaplastice, při které nadbytečnou tkáň odebíráme.  Dále také řešíme korekce příliš velkého prsního dvorce, nebo vpáčených bradavek.

Zmenšení prsou doporučujeme v případě, že žena již neplánuje žádné další těhotenství, a to z důvodu odebrání mléčné žlázy v průběhu této operace.

Redukce objemu prsou však není vhodná pro ženy s indikací závažné choroby prsní tkáně, kojící ženy nebo ty, které nedávno kojení ukončily. Tento zákrok nedoporučujeme ani pro příliš obézní ženy. 

Současné moderní metody mammaplastiky prošly historicky významnými změnami. Dříve byla viditelnou známkou operace tzv. kotvičková jizva, která nepůsobila příliš estetickým dojmem, dále docházelo ke ztrátě citlivosti a v krajních případech i k odumření dvorce s bradavkou. Tyto potíže byly způsobeny technikou ořezání dvorce a jeho následné transplantace zpět. 

V současné době se operace provádí technikou, která zanechává jen zcela nenápadnou jizvu kolem dvorce a jednu vertikální směrem dolů. Výsledek je tak velmi přirozený a mladistvý. 

Průběh operace a zásady pooperační péče

Po úvodní konzultaci s klientkou začneme provádět řez okolo prsního dvorce a dále svisle dolů.  Následně odstraníme nadbytečnou kůži a posuneme prsní dvorce směrem vzhůru na střed nově zformovaných prsů. Prsní dvorce většinou také upravujeme co se týče jejich velikosti. V případě zmenšení objemu redukujeme část prsní žlázy. Celá operace se provádí v celkové anestezi a trvá přibližně 2-3 hodiny. 

Pacientka následně na klinice zůstává po další 1 den, poté se propouští do domácí péče, kde je nutné dodržovat 14 denní klidový režim. Následně na klinice provádíme kontrolu a převaz - 3. až 5. den po propuštění. 

Po dobu následujících dvou týdnů je nutné dodržovat klidový režim, vyhýbat se fyzickým aktivitám (zvláště nezvedat ruce nad hlavu), spát ideálně na zádech - nedoporučuje se poloha na boku. 

V případě, že je pooperační stav v pořádku a rekonvalescence probíhá dobře, můžete se za 2 - 3 týdny od operace vrátit do zaměstnání (v případě nenáročné práce). Zvýšené námaze se však i nadále vyhýbejte a to po dobu 2 měsíců od provedení zákroku. 

Další informace k operaci, Vaši představu tvaru a celý průběh zákroku s Vámi prodiskutuje odborný chirurg při osobní konzultaci, která nutně předchází samotnému operačnímu výkonu. 

 

 

Nejžádanější zákroky